Slnečníky do záhrady

Vyhrievanie na slniečku má rád veľa ľudí, ale ešte viac sa rád schováva do tieňa. A práve v tomto smere môžete využiť pohodlie, ktoré poskytuje slnečník. Doba, kedy boli v ponuke len malé okrúhle slnečníky je už dávno preč. Dnes už pri výbere máte úplne iné možnosti. Svoju záhradu či terasu si môžete môže skrášliť naozaj peknými kúskami slnečníkov, ale samozrejme aj klasickými slnečníkmi.

Jednoduchý záhradný slnečník

Je fakt, že kvalitné slnečníky sú drahšie, ale takto je to so všetkým. Za kvalitu sa oplatí priplatiť, pretože práve tá vám z časti zaručí dlhovekosť a kvalitu materiálu, z ktorého je vyrobená ako konštrukcia slnečníka, ale aj látka. Drahšie slnečníky už majú aj rôzne certifikáty, alebo garancie a môžete sa nich naozaj spoľahnúť.

V ponuke obchodov a eshopov nájdete slnečníky vo všetkých základných farbách. Najpredávanejšie sú jednofarebné slnečníky, ale ak budete chcieť, nájdete aj viacfarebné, alebo pruhované. Medzi najobľúbenejšie patria smotanové, zelené, hnedé, modré a červené slnečníky.

Okrúhle slnečníky

Klasické malé slnečníky sa výborne hodia napríklad vo chvíli, keď potrebujete slnečník naložiť do auta a vziať si ho so sebou na dovolenku. Alebo napríklad poskytnúť tieň dieťatku, ktoré sa práve hrá v bazéniku. Sú ľahké a tak je s nimi skutočne jednoduchá manipulácia. Majú priemer do 2 metrov s kovovou konštrukciou a stoja okolo 15 až 20 eur.

Väčšie okrúhle slnečníky majú priemer od 2,7m, do 4 metrov. Ich cena je rôzna, pohybuje sa od 30 eur do 400 eur. Nemusíte mať nosnú tyč uprostred, okrúhle slnečníky zoženiete aj s tyčou po boku. Ich základňa sa dá uchytiť do zeme a môžete vyberať z rôznych stupňov nastavenia tienenia.

Štvorcové slnečníky

Tento typ slnečníkov pôsobí modernejším dojmom, keďže nie je až tak rozšírený. Výhodou štvorcových slnečníkov je aj to, že majú väčšinou nosnú tyč na strane, takže vám nezavadzia. Môžete nastaviť uhol tienenia, rozprestrenie ovláda kľučka, nie je teda pracné ani u mohutnejších, ťažších konštrukcií. Rozmery slnečníkov sú napr. 2,7m x 2,7m, 3,2m x 3,2m.

Podstavec na slnečník

K väčšine podstavcov dostanete dve plastové objímky s rôznym priemerom, pretože objímka, ktorá uchytí tyč sa môže líšiť. Pri kúpe môžete vyberať aj s rôznych dizajnov podstavcov. Napr. k záhradnému nábytku sa hodí podstavec z umelého ratanu, žuli, nerezovej ocele a mnoho iných. Hmotnosť podstavcov a stojanov je taktiež rôzna, napr. 15, 25, 40kg. Vždy je lepšie, aby mal podstavec o niečo vyššiu kapacitu, ktorú oceníte hlavne vo veternom počasí.

Slnečník s bočnou nohou

Ochranné obaly

Až budete chcieť na zimu slnečník uskladniť, tak sa vám určite bude hodiť nejaký obal, ktorý ho ochráni pred svetlom, proti vlhku, škodcom a špinou.

Kúpa slnečníka

Pri výbere slnečníka by ste mali brať ohľad aj na štýl a typ záhrady alebo terasy kde chcete slnečník umiestniť. Do užitkových záhrad lepšie zapadne klasický slnečník, kdežto ak máte elegantnú terasu s dokonalým záhradným nábytkom, tak si môžete dovoliť štvorcový slnečník s nosnou tyčou na boku.