Tipy a triky, ako postaviť útulný záhradný altánok

Hľadáte útočisko pred spaľujúcim poludňajším slnkom? Nájdete ho v záhradnom altánku. Lahodí oku a poskytuje vytúženú ochranu pred slnkom či dažďom. Postavte si ho bez toho, aby ste naň minuli všetky svoje úspory. Dá sa to, verte nám.

Altánok do záhrady

Základy sú najdôležitejšie

Aby ste mohli svoj pozemok obohatiť o štýlový drevený altánok, budete potrebovať kvalitné základy. A tie môžete položiť jedine vtedy, keď máte vhodný priestor. Nehovoríme o rozlohe, tá je individuálna. Niekomu vyhovuje menší domček pre pár ľudí, iný chce organizovať bujaré rodinné oslavy. Rozlohu preto nechajme stranou. Zaujíma nás rovnosť povrchu. Musíte sa postarať o to, aby bola plocha, na ktorej chcete altánok stavať, dokonale rovná. Tam, kde treba, z materiálu uberte, inde pridajte. Všetko ešte skontrolujte vodováhou.

Ukotvenie

Po vybudovaní základov je vašou úlohou altánok dobre ukotviť. Jeho pád je to posledné, čo chcete. Altánok musí odolávať nepriaznivému počasiu, ale aj vám. Každú chvíľu sa oň niekto oprie. Predovšetkým deti, pre ktoré sú nosné stĺpy vítanou prekážkou pri naháňačke.

TIP: Pre lepšiu životnosť umiestnite kotvenie altánka do nemrznúcej hĺbky, čo je približne jeden meter pod zemou.

Typ ukotvenia zvažujte podľa druhu použitého materiálu. Pokiaľ je váš altánok z dreva, nosné trámy musíte ukotviť do kovových nosníkov atie po uložení do zeme zaliať betónom. Ak je váš altánok z kameňa, ukotvíte ho pomocou základových pásov. Mali by v základoch lemovať všetky steny a stĺpy altánka.

Drevený altánok

Stavba konštrukcie

Ak máte základovú aj ukotvovaciu časť za sebou, môžete sa smelo pustiť do výstavby samotnej altánkovej konštrukcie. V štyroch rohoch základovej plochy vztýčte nosné stĺpy a na ne umiestnite pozdĺžne nosníky, ktoré ponesú celú strechu. Postup výstavby je v zásade rovnaký pri drevených aj kamenných altánkoch. Celú konštrukciu je na záver potrebné spevniť horizontálnymi väzníkmi. Nezabudnite pridať vzperné pásy, aby bol altánok stabilný.

Strecha ako čerešnička na torte

A je to tu. Veľké finále. Už to len nepokaziť. Stavba strechy je zvyčajne najnáročnejšia a dá zabrať aj skúseným kutilom. Ak sa s náradím príliš nekamarátite, zverte stavbu strechy do rúk odborníkom, alebo sa uskromnite s pultovou strechou. Nie je taká štýlová ako sedlová strecha, ale jej stavba je podstatne jednoduchšia. Netreba však zabúdať na mierny sklon, ktorý zabezpečí, aby sa na nej nehromadila voda. V zime je napriek sklonu nutné sneh zhadzovať manuálne, inak by ju mohol preboriť.