Záhradné lavičky – útulné posedenie do záhrady

Či už máte chuť obedovať, alebo napríklad len tak posedieť, správne zvolená lavička vám pobyt na záhrade zaručene spríjemní. Podľa čoho ale vyberať takú záhradnú lavičku? Aký materiál a aké rozmery zvoliť? S tým všetkým vám poradíme v tomto článku.

Drevená záhradná lavička

Vzhľad a použitie záhradnej lavičky

Lavičky sa dajú rozdeliť na lavičky s operadlom a bez operadla. Pričom záhradné lavičky bez operadla sa hodia najmä na sedenie pri stole. Modely s pohodlne tvarovaným operadlom sú vhodné aj na relaxovanie a rozprávanie sa. Zaujímavým doplnkom do záhrady sú potom lavice, ktoré majú napríklad najrôznejšie zdobené kovania. Pri výbere teda záleží hlavne na vašom osobnom vkuse a na tom, k čomu má lavička slúžiť.

Materiál lavičky

Aby vonkajšia lavička vydržala čo najdlhšie a nevyžadovala náročnú údržbu a aby sa vám tiež páčila, je dôležité vyberať aj podľa toho, z čoho je vyrobená.

Drevené záhradné lavičky

Sú príjemné na pohľad aj na dotyk. Drevené lavičky majú jedinú nevýhodu, každý rok potrebujú ošetriť špeciálnym olejom na drevo, aby odolali vplyvom počasia.

Plastové záhradné lavičky

V minulosti sa vyrábali z menej kvalitného plastu, ktorý v mraze praskal a od slniečka bledol. V súčasnosti sa používa skôr tzv. masívny plast, ktorý je naopak odolný a drží si farbu.

Kovové záhradné lavice

Obvykle sú z hliníka, ocele alebo zliatin kovov. Kým hliník je takmer bezúdržbový, ľahký a odolný, oceľ je ťažšia, a pokiaľ ju neobstaráte špeciálnym náterom proti korózii, môže ľahko zhrdzavieť.

Ratanové záhradné lavice

Sú stále obľúbenejšie aj pre svoj príjemný vzhľad, ktorý sa hodí aj do vnútorných priestorov alebo zimných záhrad. Používa sa prírodný alebo umelý ratan. Umelý má radu výhod – vyrába sa v najrôznejších farbách, ľahko sa udržiava (stačí občas utrieť) a navyše je odolný, takže znesie aj mráz a sneh.

 • Rozmery a nosnosť lavice
  Ak chcete, aby bola lavička pohodlná aj pri dlhšom sedení, vyberajte starostlivo aj podľa jej rozmerov.
 • Šírka lavice
  Aspoň 60 cm na osobu vám zabezpečí to, že sa vám bude dobre sedieť aj keď si na lavičku sadnete viaceri súčasne.
 • Hĺbka sedadla
 • Hĺbka by byť minimálne 40-50 cm.
 • Výška sedadla
 • Podstatné je, aby boli vaša kolená pri sedení v pravom uhle. Zároveň aby sa chodidlá celou plochou dotýkali zeme. V priemere býva ideálnych zhruba 40-50 cm.
 • Výška operadla
  Pre dlhšie sedenie zvoľte aspoň 45 cm.
 • Nosnosť lavičky
  S veľkosťou lavičky by mala úmerne rásť aj nosnosť. Tú vyberajte vždy radšej vyššie, nech si môže sadnúť skutočne ktokoľvek.

Podľa čoho ešte vyberať?

Pokiaľ na záhrade nemáte miesto nazvyš alebo nechcete, aby na nábytok zbytočne pršalo, tak sa vám môže hodiť skladacia záhradná lavička. Pre skutočné pohodlie pouvažujte o záhradnej lavičke s opierkami, ktoré vám uľahčia dosadanie aj zdvíhanie sa. Záhradná lavička s úložným priestorom sa hodí, ak niektoré veci nechcete neustále odnášať zo záhrady. Napríklad prestieranie môžete zložiť do lavičky a neodnesie ho ani najväčší vietor.

Pevná záhradná lavička