Kde uskladniť náradie v sezóne a mimo sezóny?

Záhradné náradie je nepostrádateľné pre starostlivosť o zeleň u vás doma aj keď máte prírode blízku a sebestačnú ekologickú záhradu. Kam ale uložiť a ako náradie udržiavať, aby vám slúžilo čo najdlhšie? Prečítajte si tento návod a zistite, že to nie je ťažké, len si treba zapamätať niekoľko základných pravidiel.

Záhradný domček na náradie

Vhodné miesto pre záhradné náradie?

Nestačí vám kúpiť dobré záhradné náradie, ak sa nepostaráte o jeho správne skladovanie. Prílišná vlhkosť alebo nevhodná teplota môžu nielen negatívne ovplyvniť jeho stav, ale dokonca z neho urobiť hrozbu pre užívateľa aj pre samotné rastliny. Preto sa oplatí mať všetku záhradnú techniku ​​v sezóne aj mimo nej na správnom mieste. Čo bude najvhodnejšie?

Mnoho ľudí si necháva náradie v garážach alebo murovaných prístavbách. Nie každý si to však môže dovoliť pre nedostatok miesta. Potom bude klasický domček na náradie z plechu dokonalý . Steny takéhoto domu sú dostatočne hrubé , aby ochránili veci v ňom uložené pred teplotnými zmenami a vlhkosťou. Optimálne naplánovaný úložný systém zabezpečí, že aj napriek malému priestoru sa dovnútra zmestí všetka potrebná záhradná technika. Pamätajte však, že keď máte deti, každá skrinka s náradím musí byť uzamknutá, aby k nej nemali prístup.

Správne vyčistené a zabezpečené záhradné náradie nemá veľké nároky na skladovacie podmienky, preto ho môžete mať vo svojej kôlni na náradie aj počas zimy. Výnimkou sú záhradné hadice a iné gumené prvky, ktoré je vhodné dodatočne zakryť vhodnými krytmi v prípade, že teplota vo vnútri klesne pod nulu.

Najlepší t?

Záhradný domček na náradie je dobrý nápad. Vďaka rôznorodosti riešení dostupných na trhu si určite nájdete také, ktoré bude šité na mieru vašim potrebám. Jednotlivé modely sa líšia okrem iného povrchom, výškou či materiálom, z ktorého sú vyrobené. Drevené konštrukcie sú veľmi obľúbené, ale obľúbené sú aj kovové, ktoré sú nielen veľmi trvácne a odolné voči poveternostným vplyvom, ale nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu. Vďaka rôznym veľkostiam si môžete vybrať správnu konštrukciu pre množstvo záhradnej techniky, ktorú máte, a množstvo priestoru v záhrade. Ak však musíte robiť ústupky a postaviť si menší dom, ako potrebujete, nainštalujte si doň úložný systém prispôsobený počtu a veľkosti vášho náradia. Vhodné sú najmä pevné háčiky na stenu , ktoré vám umožnia obmedziť zaberaný priestor. Každé náradie by malo mať svoje miesto, pretože v priehradke ľahšie udržíte poriadok a zároveň sa postaráte o svoju záhradnú techniku.

Pri záhradných skrýšach či iných stavbách tohto typu nie je dôležitá len funkčnosť, ale aj estetika. Dom, ktorý sa štýlom líši od charakteru záhrady, môže výrazne znížiť hodnotu priestoru. Na trhu sú dostupné farebne neutrálne verzie aj modely vyrobené z kovu imitujúceho pravé drevo. Tie sa výborne hodia do ekologických a škandinávskych záhrad, ktoré sa vo veľkej miere týkajú prírodného prostredia. Vybrať si môžete aj dvojfarebné verzie ale aj modely vybavené veľkými oknami, ktoré zaisťujú stály prístup svetla. Takýto domček využijete nielen ako sklad, ale aj ako dielňu.

Údržba záhradného náradia

Správne čistenie a ochrana záhradného náradia po každom použití je základom pre jeho udržanie v dobrom stave. Rastlinné šťavy a nečistoty ľahko preniknú do kovových prvkov a rýchlejšie spôsobia ich koróziu. Kontakt s poškodeným a kontaminovaným zariadením môže byť pre rastliny katastrofálny, môže dokonca viesť k infekcii a vysychaniu. Z tohto dôvodu je správna údržba a skladovanie záhradného náradia mimoriadne dôležitá. O všetky nožnice a lopaty sa oplatí starať a chrániť ich vhodnými antikoróznymi prípravkami. Pravidelnú kontrolu vyžadujú aj pohyblivé časti. Zle dotiahnuté alebo poškodené skrutky môžu predstavovať veľké nebezpečenstvo pre užívateľa. Rovnako dôležitá je aj starostlivosť o elektrické a elektronické zariadenia používané v záhrade.

Pamätajte, že kontrola a údržba záhradného náradia len raz ročne, na začiatku sezóny nestačí. Dbajte na svoju bezpečnosť a pred každým použitím skontrolujte stav nástrojov.