Užívajte si záhradný nábytok ako symbol kľudu a pohody

Vlastniť záhradu alebo veľkú terasu pri dome je obrovskou výhrou. Nielenže môžete pri sedavom zamestnaní pretiahnuť svoje telo pri práci na záhradke, ale môžet tiež v kľude a pohode relaxovať na slniečku, čítať si alebo skúšať nové recepty na grile. Tak či onak sa nezaobídete bez vhodného záhradného nábytku. Pri jeho výbere ale počítajte s vrtochmi počasia, ktoré obvykle záhradné zostavy musia znášať. Pri výbere teda zvážte predovšetkým to, kde a ako budete nábytok skladovať a tiež koľko do neho hodláte investovať.

Ratanovy zahradny nabytok

Pri dreve nezabúdajte na pravidelnú údržbu

Záhradný drevený nábytok väčšinou kvalitne ošetrí už výrobca. Ak je to na vás, napustite ho prípravkom na obmedzenie účinkov poveternostných vplyvov a potom natrite lazúrou alebo olejom. Postup opakujte podľa potreby zhruba raz mesačne. Päť vrstiev včelieho vosku vám pomôže k zamatovo lesklému vzhľadu dreva, ale nepoužívaný nábytok ošetrený voskom musí byť uložený v krytých priestoroch.

Po daždi nábytok vysušte a na zimu uložte

Na drobné nečistoty a prach si pomôžete jemnou kefou s vodou, po ošetrení je potrebné impregnáciu zopakovať. Keď záhradný nábytok z dreva zmokne, nezabudnite ho osušiť. Stačí aj obyčajná handra. V zime je potrebné uložiť ho do suchých a vetraných priestorov. Zakrývanie drevených záhradných setov, hojdačiek alebo lehátok rôznymi fóliami prinesie len plesne.

Drevene zahradne lehatko

Ideálnu ochranu poskytne náter teakovým olejom dvakrát ročne

Krajší vzhľad, ale za vyššiu cenu, vám prinesie nábytok z exotického a tvrdšieho dreva. Má rád olejovanie teakovým olejom, najlepšie dvakrát ročne. Ľanovou fermežou zasa oživíte zašlý vzhľad drevených záhradných zostáv, ktoré zostali dlho na slnku a daždi. Na údržbu nezabudnite tiež pri mäkkom dreve – teda napríklad smreku a borovici. Lepšie na tom budete s bukom, dubom alebo agátom.

Najčastejšie používaný materiál na výrobu záhradného nábytku:

  • mäkké drevá: smrek, borovica
  • tvrdé dreviny: dub, buk, agát
  • exotické drevá: eukalyptus, meranti, teak
  • rotimber (špeciálne vyšľachtený agát)
  • drevoplast
  • plast, kov a a ich kombinácie

Tlaková impregnácia vydrží rok

Nábytok z agátu, borovice alebo smreku ošetrujú výrobcovia tlakovou impregnáciou. Tá ale vydrží len jednu sezónu. Vlhšie prostredie znesie nábytok z teaku a nemusíte s ním tak pri každom daždi bežať pod strechu. Má ale sklon k farebným zmenám, bez ošetrovania dostáva striebrošedý nádych. Pomôžete si špeciálnymi prípravkami na báze živice a prírodných olejov, prípadne prípravkami na voskovanie.

Kovový nábytok – najmenej údržby

Takmer žiadnu starostlivosť nemusíte venovať záhradnému nábytku z kovov a ich zliatin. Stačí z času na čas opláchnuť nečistoty vodou a skontrolovať pevnosť a prípadnú koróziu spojov. Zvláštne postupy si vyžadujú kovové materiály v kombinácii s drevom alebo plastom. Záhradné kreslá jednoducho vylepšíte vankúšmi a komfort máte zaistený.

Kovovy zahradny nabytok

Ratan – ľahky, ale citlivý

Ľahko prenosný je nábytok z ľahkého ratanu, ktorý sa vyrába v množstve tvarov a prevedení. V záhradách nájdu uplatnenie stolčeky, kresielka aj taburetky. Prírodnej surovine ale škodí mráz, dlhodobejší pobyt na daždi alebo prudké striedanie teplôt. Počítajte preto so zakrývaním a zimovaním v uzavretom priestore. Starostlivosť s vlhkou handričkou alebo prachovkou je jednoduchá, ale raz za rok by ste mali nábytok prelakovať.

Nábytok z plastu – chce to sedáky

Všadeprítomné plastové stoličky a stoly lákajú ľahkou manipuláciou, nízkou cenou a jednoduchosťou údržby. Na nečistoty totiž stačí teplá voda a neagresívny čistiaci prostriedok. Nábytok ale časom stráca farebný odtieň a šedne, čo sa snažia niektorí výrobcovia obmedziť špeciálnou povrchovou úpravou. Vždy je pritom pohodlnejšie sedieť na textilnej podložke, ako na samotnom plaste.

Nech si už vyberiete záhradný nábytok z akéhokoľvek materiálu, premeňte svoju terasu alebo pozemok na oázu odpočinku a pohodovej relaxácie.