Záhradné lehátka – pohodlie do vašej záhrady

So správnym záhradným lehátkom bude váš oddych na záhrade ešte príjemnejší. Podľa čoho si ale vybrať? Aký zvoliť materiál a aké rozmery? To všetko sa dozviete v tomto článku, v ktorom vám priblížime výhody a nevýhody lehátok do záhrady.

Luxusné záhradné lehátko

Materiál lehátka

Aby ležadlo slúžilo presne podľa vašich predstáv a vydržalo dlhé roky, tak je dôležité v prvom rade dobre vybrať materiál.

 • Drevené záhradné lehátko
  Osvedčená klasika, ktorá je príjemná na pohľad i dotyk. Na druhú stranu je ale drevený nábytok náročnejší na údržbu. Aspoň raz ročne by ste lehátko mali natrieť špeciálnym olejom na drevo.
 • Kovové záhradné lehátko
  Najčastejšie sa vyrába z ocele, hliníka či rôznych zliatin. Oceľ je ťažká, a pokiaľ na ňu nedáte špeciálnym náter, tak sa do nej môže ľahko pustiť hrdza. Oproti tomu hliník je prakticky bezúdržbový, ľahký a ľahko zvládne aj nepriaznivé počasie.
 • Plastové záhradné lehátko
  Ide o obľúbený a cenovo dostupný materiál. Najmä v minulosti sa používal v menej kvalitnom prevedení, ktorému nesvedčil mráz a ľahko popraskal. Dnes sa častejšie používa tzv. masívny plast, ktorý je odolný, nevadí mu zima a ani pri dlhodobom státí na slnku nevybledne.
 • Ratanové záhradné lehátko
  Vyrába sa z prírodného alebo umelého ratanu. Výhodou umelého je, že vydrží vonku aj v nepriaznivom počasí a je takmer bezúdržbový. Stačí ho len občas utrieť. Obľúbený je ratan aj preto, že na prvý pohľad nevyzerá ako materiál len na záhradu. Vďaka tomu sa stále častejšie používa aj v interiéroch či zimných záhradách. Pri ratanových lehátkach, ale treba občas počítať s vyššou cenou.

Veľké záhradné lehátka

Od klasických záhradných lehátok sa líšia tým, že vyzerajú skôr ako posteľ. Sú rozmerné a bez problémov sa na ne zmestia dve osoby. Pri kúpe pozerajte hlavne na polstrovanie, pretože sa počíta s tým, že si na nich radi zdriemnete.

Rozmery lehátka

Pre pohodlný odpočinok budete potrebovať lehátko dostatočne široké a dlhé. Jeho šírka by mala byť aspoň 60 cm. Ak si na lehátku plánujete občas aj zdriemnuť a trochu sa po ňom prevaľovať, dajte prednosť šírke 80 cm a viac. Lehátka pre dve osoby by mala byť široké aspoň 140 cm. Dĺžka závisí od výšky vašej postavy. Lehátko by nemalo byť výrazne kratšie, aby ste si na neho mohli pohodlne položiť aj celé nohy.

Nosnosť lehátka

Nosnosť vyberajte vždy radšej vyššiu, aby sa mohol na lehátko natiahnuť ktokoľvek z rodiny či priateľov.

Záhradné lehátko s opierkami

Aby sa vám ľahšie dosadalo aj vstávalo, dajte radšej prednosť lehátkam s opierkami. Tieto záhradné lehátka sú síce o niečo širšie a menej skladné, ale ponúknu oveľa väčšie pohodlie.

Polohovacie záhradné lehátko

Aby si mohol skutočne oddýchnuť aj váš chrbát, tak sa porozhliadnite medzi polohovacími lehátkami. Tie niekedy dokážu nielen zmeniť sklon operadla, ale zároveň sa prispôsobiť tvaru vášho chrbta.

Skladacie záhradné lehátko

Ak nechcete, aby na nábytok zbytočne pršalo, alebo napríklad máte na záhrade málo miesta, môže prísť vhod lehátko, ktoré kedykoľvek ľahko zložíte a schováte.

Kde kúpiť záhradné lehátko?

Širokú ponuku lehátok nájdete v nábytkových centrách ako Ikea, Asko, Decodom, Kika, Jysk, či Mountfield. V poslednej dobe sú však pre kúpu veľmi obľúbené aj rôzne eshopy, kde nájdete ponuku až desiatok rôznych lehátok. Vyskúšajte si pozrieť ponuku napríklad v eshope MerkuryMarket.sk.