Záhradný bazén – ako si vybrať?

Plánujete si kúpiť bazén do záhrady a neviete podľa čoho a ako si vybrať? Ak áno, tak ste na správnom mieste. Málokto z nás si dokáže predstaviť leto bez kúpania. Vodné prostredie pomáha uvoľňovať svalstvo a nechá telo odpočinúť od gravitačnej sily. Plávanie otužuje, zlepšuje dýchanie a pomáha nám v relaxácii. A taký bazén na záhrade, ten iste uvítajú deti i dospelí. Pozrime sa teda na to, podľa akých kritérií sa máme správne rozhodovať pri kúpe vlastného záhradného bazénu.

Nafukovací záhradný bazén

Dnes sú už záhradné bazény dostupné vo veľkej škále veľkostí, tvarov aj prevedení, so zastrešením aj bez zastrešenia. Pri rozhodovaní či bazén áno alebo nie, by ste mali zvážiť všetky pre aj proti. Kľúčovou otázkou pri kúpe záhradného bazénu bude určite to, či klimatické podmienky v lokalite, kde bazén plánujete sú pre vonkajšie kúpanie vhodné.

Starostlivosť o záhradný bazén

Letnú sezónu pri kúpaní si môžeme predĺžiť zastrešením bazéna. Ale treba myslieť aj na to, že bazén, to nie sú len radosti, ale aj starostlivosť a starosti o vodu a údržba. Ak chceme mať udržiavaný bazén, tak je potrebné sa dôkladne zoznámiť s princípmi mechanickej filtrácie a údržby bazéna a tiež s prostriedkami bazénovej chémie. Ak by sme túto starostlivosť zanedbali, tak to znehodnotí vašá veľkú investíciu. Neošetrovaná voda sa môže do dvoch týždňov stať hygienicky závadná.

Vybavenie bazénu

Záhradný bazén môžeme vybaviť napríklad podvodným osvetlením, protiprúdom, šmýkačkou pre deti, skokanským mostíkom pre dospelých atď. Záleží teda len a len na nás, či si bazén kúpime a čím všetkým ho vybavíme. Bazén ako súčasť záhrady je pochopiteľne objektom pozornosti a záujmu predovšetkým detí. Záhradný bazén je skvelým miestom pre ich vodné hrátky a bláznenie.

Aby malo zmysel o bazéne vôbec uvažovať je potreba mať nablízku vyhovujúci zdroj pitnej vody a to v dostačujúcej kvalite aj kvantite. Konštrukčné riešenie záhradného bazénu musí vychádzať z priestorových, ale aj ekonomických možností. Mobilné bazény sú skôr vhodné ako prázdninová atrakcia pre deti alebo ako osvieženie pri pobyte na chate či chalupe. Záhradný bazén s pevnou konštrukciou sa stane neoddeliteľnou súčasťou záhrady na celu radu rokov.

Zahradny bazen

Umiestnenie záhradného bazénu

Umiestneniu vonkajšieho záhradného bazéna je potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Je veľmi dôležité zvážiť všetky jeho väzby na záhradu a dom. Podložie okolo bazénu musí byť pevné a stabilné. Zlým rozhodnutím by bolo postaviť bazén napríklad na okraj svahu s navezenou zeminou. Rovnako nevhodné by bolo záhradný bazén umiestniť do miest močaristých alebo ílovitých. Vybrané miesto by malo byť v dostatočnej vzdialenosti od stromov a kríkov, z ktorých budú padať listy, kvety alebo ihličie. Polohu záhradného bazéna v blízkosti domu je potrebné voliť tak, aby sme zároveň optimalizovali vzdialenosť k technickému zázemiu záhradného bazéna a k zdroju vody.

Ak ste si už premysleli všetky tieto základné rozhodovacie kritériá, tak začnite uvažovať nad veľkosťou, vzhľadom a účelom záhradného bazéna. Je iste pochopiteľné, že iné rozmery bude mať bazén určený len pre vodné hrátky detí a iné bude mať veľký bazén pre milovníkov plávania.