4 záležitosti, ktoré si musíte ujasniť pred stavbou jazierka

V súčasnosti začína byť čoraz viac trendom mať doma vlastné záhradné jazierko. Podobne, ako v prírode, aj voda v záhrade vytvára dojem a vykonáva nenahraditeľnú úlohu prirodzeného prostredia. A zároveň sa takýmto jazierkom môžete pochváliť medzi známymi.

Záhradné jazierko

Dôvody pre záhradné jazierko sú rôzne. Svojpomocná výstavba záhradného jazierka začína ešte predtým s určením rozpočtu. Najviac nákladnými časťami pri stavbe bude jazierková fólia a technológia. Technológiu si je potrebné pred samotnou výstavbou určiť, pretože hoci sa dajú jednotlivé položky postupne dokúpiť, ideálne je mať ihneď celú výbavu od začiatku.
Po rozpočte je potrebné stanoviť si, na čo vlastne bude vaše záhradné jazierko slúžiť. Chcete doňho nasadiť ryby? Najprv si teda zistite, o ktoré máte záujem a hlavne, akú starostlivosť si vyžadujú.

Jazierko s rastlinami a rybami

Jednotlivé druhy rýb majú totižto osobitné nároky, čo sa týka veľkosti jazierka, opatery a ochrany. Hlavne na posledný bod netreba zabúdať, v opačnom prípade sa vaše drahé rybičky stanú korisťou iných živočíchov, ktoré jazierko priláka.

Záhradné jazierko sa dá vytvoriť takmer na akomkoľvek mieste vo vašej záhrade. Najlepšie je to však na mieste, na ktorom sa počas dňa strieda slnečné žiarenie a tieň. Toto miesto tvorí ideálne prostredie pre vodné rastliny a živočíchy spolu s obmedzením rias. V prípade, ak nemáte na záhrade počas dňa tieň, je nutné, aby ste jazierko zakryli vodnými rastlinami, akými sú napr. lekná, trstina alebo pálka.

Prvé miesto, ktorému by ste sa mali vyhnúť je vybudovanie pod väčšími stromami. Z nich totižto opadáva lístie a ihličie, ktoré na dne jazierka kvasí a vytvára jedovaté plyny, kvôli čomu sa narúša v jazierku biologická rovnováha.

Tvar a rozmer jazierka

Následný tvar a rozmer sa zvolia podľa toho, koľko voľného miesta v záhrade máte. Hlavné je, aby zapadlo esteticky. Na tvare v podstate nezáleží, je možné vybudovať ho v akejkoľvek predstave. Čo sa týka rozmeru, čím väčšie, tým stabilnejšie.

Záhradné jazierka sa častokrát stavajú spolu s nejakými doplnkami. Obľúbené sú vodopády a kaskády v eshope Numa.sk, cez ktoré neustále preteká voda, či potôčik. Je to skrátka jedinečné a vyhľadávané miesto na oddych.