Ako chrániť drevený záhradný nábytok pred nástrahami jesene?

Žiadny záhradný nábytok nie je na to, aby slúžil len jednu letnú sezónu. Preto je preň najvďačnejším každé prechodné obdobie spojené so zvýšenou starostlivosťou a údržbou. Konkrétne v jeseni odoláva širokej palete ako farieb, tak aj zvýšeným vonkajším zmenám – napr. jedno ráno sa mu dostane viac slnka, napoludnie sa už spustí dážď a večer by ho priam odnášal silný vietor. Ako toto riziko znížiť na minimum?

Plachta na záhradný nábytok

Krásny, ale náročný na údržbu

S týmito prívlastkami spájame drevený záhradný nábytok, aj keď bol vyrobený z odolných cudzokrajných drevín. Je len malé zastúpenie takých, čo netreba špeciálne ošetrovať (napr. teak), avšak jesenné uskladnenie si zaslúži každý jeden typ. Aj krása dreveného nábytku nesie totiž menšie nedostatky, medzi ktoré patrí zvýšená náchylnosť na vlhkosť a plesne. Suchšie miesto pri optimálnej izbovej teplote by tomu čiastočne zamedzilo, ale čo ak ide o drevený nábytok na stálom, trvácnom mieste? 

Po základnej starostlivosti (očistenie v smere drevených rýh, usušenie, impregnačný a olejový náter na revitalizáciu) uprednostníme nepremokavú kryciu plachtu na drevo s dostupnosťou pre najširší rozmerový typ, aby bolo jednoduchšie zakryť ich jedným plynulým ťahom po obvode. Slúžia na to rôzne, ale ideálne polyetylénové plachty s praktickými okami po hranách na uchytenie

Čo už viac nehrozí vášmu drevenému záhradnému nábytku?

Nábytok nebude meniť farby v jesennom štýle, ale zachová si svoj pôvodný odtieň čo najdlhšie. Na čistom, usušenom a revitalizovanom povrchu nevzniká živné prostredie pre plesne, ale pre kontakt s ochranným materiálom. 

Okrem prekrytia plachtou určite odporúčame zabezpečenie na menej stabilných miestach prírodnými jutovými špagátmi. Vyznačujú sa zvýšenou silou, čo dokazuje aj ich širšie uplatnenie nielen v domácnosti, ale aj v potravinárstve a záhradníctve. Mať takú výbavu, tak nech jeseň trvá hoc aj celý rok!

Zdroj obrázku: AlexDreamliner / Shutterstock.com