Trampolína na záhradu

Obľúbenosť trampolín v poslednej dobe stúpa a nie je sa čomu čudovať. Vybláznia sa na nich síce najmä deti, ale užiť si môžu aj dospelí. Ako si ale takú trampolínu vôbec vybrať? Na trhu je veľa trampolín, ktoré sa líšia nielen cenou, ale predovšetkým kvalitou. V tomto článku si povieme na čo sa pri výbere zamerať, aby ste si kúpili naozaj bezpečnú trampolínu, ktorá vám dlho vydrží.

Veľkosť a nosnosť trampolíny

Najbežnejším tvarom plochy na skákanie je kruh, ale na trhu nájdete aj obdĺžnikové či nepravidelne tvarované trampolíny. Veľkosť trampolíny musíte prispôsobiť predovšetkým rozmerom priestoru, kde ju chcete mať umiestnenú. Základným parametrom je priemer. Jedná sa o celkový priemer, teda vrátane miesta pre pružiny. Odpočítaním približne 30 cm získate priemer plochy určenej na skákanie. Samotné trampolíny sa tiež líšia výškou. Ak ju budú používať menšie deti, tak je vhodnejšie vybrať skôr tie nižšie. Prípadne môžete dokúpiť schodíky. Nosnosť sa väčšinou pohybuje okolo 100-150 kg. Je teda dobré vedieť, koľko ľudí bude trampolínu naraz používať, aby ste ju nepreťažili.

Bezpečnosť na prvom mieste

Trampolína by nemala stáť v tesnej blízkosti stromov, nábytku alebo steny. Z hľadiska bezpečnosti by mal priestor okolo trampolíny zostať voľný aspoň do 2 metrov. Ak však máte trampolínu s ochrannou sieťou, stačí vám iba 50 cm prázdneho priestoru. Trampolínu môžete zaobstarať aj bez ochrannej siete, je však lepšie ju dokúpiť a k trampolíne prirobiť, najmä ak ju budú používať malé deti. Keďže sa na trampolíne skáče dosť vysoko, uistite sa, že nad trampolínou nie je nič aspoň vo výške 7 metrov od zeme. Uistite sa tiež, že konštrukcia je vyrobená z naozaj kvalitnej ocele. Zamerajte sa predovšetkým na zvary, ktoré musia pri používaní trampolíny vydržať veľký tlak a mohli by prasknúť.

Ochranná sieť na trampolíne

Asi najdôležitejším bezpečnostným prvkom je ochranná sieť, ktorá vedie okolo trampolíny do výšky niekoľkých metrov. Zabraňuje nepríjemným úrazom v dôsledku pádu na zem. Pružiny po okrajoch trampolíny musia byť bezpečne zakryté, inak hrozí, že sa o ne škaredo zraníte. U kvalitnejších trampolín je okolo pružín ešte obalový materiál, napríklad PVC alebo pena. Tyče, ktoré vedú od ochrannej siete, by mali viesť po celej dĺžke až k zemi. Tým zaistíte, že pri prípadnom páde do siete nedôjde k jej uvoľneniu. A pozor, trampolína môže predstavovať určité nebezpečenstvo aj v prípade, že ju nikto nepoužíva. Dokúpením ochrannej siete pod trampolínu zabránite domácim miláčikom alebo malým deťom, aby sa schovali pod skákaciu plochu.

Kvalitná trampolína vydrží dlho

Ak je trampolína vyhotovená z naozaj kvalitného materiálu, tak je síce drahšia, ale jej životnosť je omnoho dlhšia. U menej kvalitných trampolín vás čaká vymieňanie náhradných dielov. Ich neustále dokupovanie vám celý nákup vo finále znateľne predraží. Konštrukcia by mala byť ideálne z kalenej ocele s galvanizovaním, aby bola veľmi odolná. Skákacia plocha z polypropylénu lepšie odoláva nepriaznivým vplyvom počasia. Jej životnosť môžete ešte predĺžiť zakúpením špeciálnej plachty, ktorá ju ochráni najmä pred dažďom alebo silnejším slnkom.

Trampolína je zábava aj pre dospelých

Trampolíny si veľa ľudí spája s detským vystrájaním a väčšina dospelých sa hanbí vyskúšať trampolínu. Skákanie na nich je ale veľmi zábavné a určite sa o túto vonkajšiu aktivitu nenechajte ničím pripraviť. Ak predsa len nie ste vyznávači takého druhu zábavy, potom vedzte, že skákanie na trampolíne je čím ďalej, tým viac obľúbenejšia športová aktivita. Áno, športová. Pri skákaní sa vám totiž posilňujú všetky svaly v tele, a to bez namáhania kĺbov. Cvičíte si tiež koordináciu pohybu a rovnováhu. A samozrejme pri tom spaľujete aj nejaké kalórie. Pre lepší pocit si môžete zaobstarať fitness trampolínu s vysoko odolným skákacím povrchom a nosnosťou aj nad 100 kg, ktorá je pre jednú osobu ideálna.