Ako sa starať o záhradný nábytok?

Všetok nábytok, na ktorý pôsobia výkyvy počasia sa veľmi rýchlo opotrebúva a starne. V prípade záhradného nábytku však nemusíte vešať hlavu a hneď nábytok ho vyhadzovať. Stačí ak mu doprajte nový lak, prípadne ho natriete ochrannými prostriedkami. Ak sa o svoj záhradný nábytok dobre postaráte, môže aj po niekoľkých rokoch vyzerať ako nový.

Záhradný nábytok

Ako ošetriť drevený záhradný nábytok?

Drevo ako prírodný materiál je najnáchylnejšie na vonkajšiu vlhkosť, rozdiely teplôt, intenzívne slnečné žiarenie a mnoho iných vplyvov. Preto je nutné, aby ste sa o neho náležite starali a jeho starostlivosť nezanedbávali. Primárne je nutné drevený povrch udržiavať čistý, najlepšie pomocou jemnej kefy alebo vysokotlakového čističa, do ktorého je možné použiť špeciálne čistidlo na záhradný nábytok. Ak je nábytok narušený silnejšie, tak by mal byť obrúsený jemným brúsnym papierom až na zdravé drevo a následne opravený dvojzložkovým tmelom. Pred nanesením ochranných prostriedkov by malo byť drevo úplne suché a očistené od prachu a mastnoty.

Rady pre ošetrenie dreveného nábytku:

  1. Na podlahu rozprestrite noviny či kryciu fóliu, aby ste nevytvorili žiadne škvrny
  2. Pred aplikáciou náteru zbavte drevo všetkých nečistôt, mastnoty a nerovností prostredníctvom brúsneho papiera, s ktorým brúsite v smere štruktúry dreva
  3. Naneste tenkú vrstvu ošetrujúceho prostriedku
  4. Náter ešte raz zopakujte, čím zvýrazníte a predĺžite jeho účinok
  5. Prípravky a oleje neaplikujte na priamom slnku alebo za vysokej vlhkosti (po daždi, pred dažďom)
  6. Prípravky a oleje nanášajte v smere štruktúry dreva
  7. Po aplikácii olejov utrite nábytok mäkkou savou handričkou

Drevený nábytok môžete ošetrovať pomocou vysokotlakových čističov s nádobkou. Nábytok najprv zbavte nečistôt, potom čističom prostredníctvom nádobky s impregnantom, ktorá sa zmieša s vodou, nanášajte impregnačný prostriedok.

Korózia nábytku

Pri údržbe záhradného nábytku by ste mali venovať pozornosť aj kovovým častiam konštrukcie – kontrolovať a čistiť skrutky, aby ste predišli hrdzi.

Ako ošetrovať ratan, hliník a plast?

V podstate možno povedať, že na zvyšné druhy nábytku vám postačí vlažná voda, neagresívny umývací prostriedok a handra, ktorá nepúšťa žmolky. Dôležité je cez zimu nábytok uskladniť na suchom mieste, kde nebude vystavovaný kolísavým teplotám a kde na neho nebude svietiť slnko. V prípade hliníkového nábytku dbajte predovšetkým na jeho správne uskladnenie. V rámci správnej údržby by ste nemali zabudnúť ani na skrutky a ďalšie kovové časti nábytku.