Máte živý plot? Čo všetko potrebujete k starostlivosti?

Prečítajte si rady a tipy, ako sa správne starať o živý plot, aby bol zdravý a jeho tvar oku lahodiaci. Živý plot je veľmi efektívna forma ochrany súkromia, ak nechcete, aby vám dom „zdobil“ zanedbaný plechový alebo betónový plot. Efektívny je aj ako akustická bariéra – tlmí zvuk z ulice a tiež chráni pred zvedavými pohľadmi. Avšak aby splnil svoj účel, je potrebné sa o neho náležite starať.

Živý plot v záhrade

Živý plot po vyrastení treba v prvom rade pekne vytvarovať. Najlepšie je zavolať si odborníka, ktorý vás navedie k správnemu tvaru. Začiatok je dôležitý a neskôr, po vyrastení nových dĺžok, sa budete držať už len pôvodného tvaru. Vhodným náradím sú nožnice na živý plot. Nimi vytvarujete plot alebo krík do požadovaného tvaru. Je skôr na detailnejšie upravenie.

Strihanie živého plota

Živý plot by ste mali strihať minimálne trikrát za rok, takže sa nemusíte báť, že náradie zostane nepovšimnuté v garáži. Medzi záhradnou technikou nájdete elektrické a motorové záhradné nožnice. Na použitie elektrických je potrebná elektrina, takže musia byť v bezprostrednej blízkosti domu. Na druhej strane sú však veľmi ľahké, dobre sa s nimi manipuluje, ale musíte sledovať, či má ešte „šťavu“. Ak túžite po elektrickej verzii, neváhajte si dokúpiť predlžovací kábel.

Elektrické nožnice na živý plot sú síce drahšie a náročnejšie na starostlivosť, ale majú vyšší výkon a sú použiteľné kedykoľvek a kdekoľvek. Existuje viac druhov, ktoré sa líšia vo veľkosti čepele, rozmiestnení nožov, tvare rukoväte a podobne. Každý kutil si príde na svoje. Treba však brať ohľad na bezpečnosť a vyberať nožnice, ktoré majú aj dostatočné bezpečnostné prvky.

Po zostrihaní všetkých konárikov sa vám určite nakopí odpad, ktorého sa budete chcieť zbaviť. Na zbavenie sa týchto odrezkov vám odporúčame použiť drvič záhradného odpadu, do ktorého naložíte a konáre zo stromov a podobne.